Co to jest granulowanie i peletowanie.
Granulowanie Kompaktowanie Densyfikacja
Granulaty i pellety: to samo, ale dotyczą innych surowców
Technologie zagęszczania lub kompaktowania, zwane także densyfikacją poprzez proces granulowania mają coraz szersze zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu.
Czym jest granulowanie - peletowanie?
Granulowanie i pelletowanie polega na sklejkowaniu cząsteczek surowca podczas kompresji w wysokiej temperaturze, w otworach matrycy granulatora. Niezależnie od typu matrycy – pierścieniowa lub płaska – jakość granulek zależy od siły i wytrzymałości wiązań miedzy cząsteczkami surowca. Na nią wpływa odpowiedni dobór parametrów matrycy do składu surowca, temperatura matrycy, ciśnienie, ewentualne lepiszcze i wcześniejsza obróbka termiczna surowca.
Surowce zgranulowane posiadają szereg zalet:
-
łatwość precyzyjnego dozowania,
-
niskie koszty transportu,
-
niski stopień pylenia,
-
stały skład,
-
stabilne parametry fizykochemiczne.
Na jakość granulatu i wydajność linii produkcyjnej ma ogromny wpływ cały obszar technologiczny na który składają się poszczególne funkcjonalne podsekcje produkcyjne związane głownie z dozowaniem, naważaniem, rozdrabnianiem, uszlachetnianiem, mieszaniem, kondycjonowaniem, sterylizowaniem, utwardzaniem i redukcją wilgotności, czyszczeniem i pakowaniem.
Granulowanie i pelletowanie składa się z 3 podstawowych etapów:
-
Poszczególne cząstki surowca są przekształcane do postaci ścisłej masy o stałym składzie i parametrach, w której większość zachowuje swoje oryginalne właściwości. Energia masy jest rozproszona poprzez tarcie wewnątrzcząsteczkowe oraz tarcie cząstek o ściany.
-
W drugim etapie cząstki surowca są ściskane ze sobą i znacznie zwiększa się ich wzajemne oddziaływanie. Wtedy zaczyna się proces deformacji plastycznej, który odbywa się w matrycy granulatora. Cząstki łączą się przez siły elektrostatyczne oraz siły van der Waalsa (oddziaływania między dipolem trwałym a wzbudzonym (indukowanym).
-
W końcowym etapie następuje redukcja objętości surowca, której skutkiem jest wzrost gęstości i masy usypowej surowca, teraz już w postaci granulatu.
W czasie granulowania około 40% mocy granulatora jest zużywane na kompresję surowca, a reszta na przezwyciężenia tarcia podczas kompresowania. Dodanie odpowiedniej ilości wody, w celu zwiększenia wilgotności, obniża całkowitą moc niezbędną do granulowania. Dlatego nasze granulatory z serii GR są wyposażone w kondycjonery z możliwością podłączenia instalacji wodnej lub Zespołu Redukcji i Stabilizacji Pary.
Czynniki wpływające na proces granulowania i peletowania
>> Zmienne związane z procesami granulowania i peletowania
:: Temperatura
-
Wypadkowymi jakości granulatu są gęstość oraz wytrzymałość, na które istotny wpływa ma temperatura. Przy stałej i odpowiedniej wartości poziomu wilgotności surowca, podwyższenie temperatury obniża minimalną moc, wymaganą do uformowania granulek. Ponadto odpowiednia temperatura procesu wpływa na stabilność ich gęstości oraz rozmiarów.
-
Ważne jest takie dobranie matrycy, aby stopień spiętrzenia nie przekroczył ustalonych wielkości, ponieważ wtedy dojdzie do przypalenia granulek, a nawet do ich zapalenia. Podgrzanie surowca do optymalnej temperatury odbywa się w kondycjonerze za pomocą suchej pary wodnej, generowanej w kotle parowym (zobacz Zespół Redukcji i Stabilizacji Pary).
:: Ciśnienie
-
W czasie granulowania rolki wtłaczają surowiec do otworów matrycy z odpowiednio dobranym naciskiem. Siła nacisku zależy głównie od surowca, średnicy otworów w matrycy i mocy granulatora. Z punktu widzenia budowy matrycy i rolek zmienia się ich szerokość robocza dostosowana do wielkości granulatora, która ma zasadnicze znaczenie dla wydajności procesu.
-
Granulatory GRP i GRB mogą współpracować z nieco szerszymi matrycami niż przyjęte w branży dzięki większemu momentowi obrotowemu. Skutkiem tego jest wysoka wydajność przy zachowaniu odpowiedniej jakości granulatu.
:: Czas przetrzymania i uspokojenia
-
Te czynniki mają wpływ na jakość granulatu, z uwagi na procesy odbywające się wewnątrz otworów w matrycy. Są bezpośrednio związane z ciśnieniem i stopniem spiętrzenia matrycy. Przykładowo trociny dębowe lepiej peletują się przy niższym ciśnieniu, ale nieco dłuższym czasie przetrzymania, co skutkuje lepszą gęstością granulek. Czas uspokojenia granulki wpływa na jej gęstość i zależy od sposobu opuszczenia granulki z matrycy, długości całkowitej otworu matrycy oraz stopnia i trybu kompresji.
-
Parametry surowca mają podstawowe znaczenie. W przypadku złych parametrów granulowania następuje rozszerzenie lub rozpad granulki i zwiększenie porowatości powierzchni. Dlatego najdłuższy możliwy czas uspokojenia ma taki wpływ na jakość. Wpływ na czas przetrzymania i uspokojenia ma także ilość rolek pracujących z matrycą.
:: Konstrukcja matrycy i prędkość obrotowa
-
Każda matryca, pierścieniowa lub płaska, ma kilka niezmiernie ważnych dla procesu granulowania parametrów, które sprowadzają się głownie, ale nie jedynie, do tzw. stopnia spiętrzenia. Te parametry wpływają na ilość surowca – czyli wydajność, oraz ilość energii – czyli pobór mocy.
-
Stopień spiętrzenia określa się indywidualnie dla każdego składu surowcowego oraz wilgotności i jest to stosunek długości otworu do średnicy otworu. Zależność jest prosta: wzrost długości roboczej otworu zwiększa ciśnienie granulowania (siłę nacisku i pobór mocy), a zwiększenie średnicy otworu redukuje to ciśnienie. Te czynniki wpływają na koszty produkcji, dlatego dobór odpowiedniego stopnia spiętrzenia jest tak ważny.
:: Prędkość obrotowa matrycy
-
Wspomnieliśmy wcześniej o czasie przetrzymania surowca w matrycy, który zależy od długości roboczej i całkowitej otworu oraz prędkości obrotowej.
-
Czas ten zależy także od prędkości obrotowej matrycy, która powinna być relatywnie niska ponieważ wpływa na np. pożądaną szklistą powierzchnię granulek.
-
Prędkość obrotową matrycy i parametry surowca, należy brać pod uwagę przy decyzji o ilości rolek wygniatających, zwłaszcza w granulatorach z matrycą pierścieniową.
>> Zmienne związane z granulowanym surowcem
:: Poziom wilgotności
-
Wilgotność ma kluczowe znaczenie w procesie formowanie granulek.
-
W surowcach organicznych podczas densyfikacji odpowiednia wilgotność ułatwia żelatynizację skrobi, denaturację białek i zwiększa rozpuszczalność włókien.
-
Biomasa potraktowana gorącą i suchą parą technologiczną zagęszcza się skuteczniej ponieważ dodatkowe ciepło modyfikuje parametry fizykochemiczne, które wpływają pozytywnie na sklejkowanie.
-
Zbyt niska lub wysoka wilgotność powoduje produkcję granulatu o złych parametrach, lub w ogóle nie dochodzi do zagęszczania.
:: Wielkość i kształt cząstek
-
Generalnie, gęstość i wytrzymałość granulek jest odwrotnie proporcjonalna do rozmiaru cząstek, ponieważ mniejsze cząsteczki mają większy obszar powierzchni stycznych podczas zagęszczania.
-
Ponadto większa powierzchnia ułatwia absorbcję wody lub pary wodnej dodawanej w podczas kondycjonowania, co bardzo wspiera proces ich wiązania.
-
Odpowiedni rozmiar cząstek w połączeniu z prawidłowo dobraną matrycą podwyższa wydajność i redukuje pobór mocy, co obniża koszty produkcji.
-
Jednak zbyt drobny surowiec (np. pył) może doprowadzić do blokowania się zespołu granulującego, zwłaszcza w tanich granulatorach.
:: Rodzaj i skład surowca
-
Znajomość zachowania się surowca podczas granulowania, w zależności od jego składu lub receptury i przy udziale czynników wspierających ma ogromne znaczenie dla wydajności całego procesu produkcyjnego oraz wydajności i jakości.
-
Granulowanie pasz, biomasy czy innych organicznych surowców wymaga dostosowania parametrów procesów do takich składników jak skrobia, białka, tłuszcze, celuloza, hemiceluloza, lignina, uszlachetniacze i substancje wiążące.
-
Każdy z nich może mieć różny wpływ końcowy produkt, a ich kombinacja z fizycznymi i mechanicznymi procesami daje setki kombinacji i możliwości popełnienia błędu.
Obróbka wstępna surowca przed granulowaniem
Przygotowanie surowców do granulowania gra fundamentalną rolę ponieważ zwiększa plastyczność, wydajność i jakość produktu finalnego. Odpowiedni proces produkcyjny pomaga zredukować konsumpcję energii elektrycznej i zgranulować surowce przeznaczone dla różnych grup odbiorców.
:: Rozdrabnianie (mielenie, śrutowanie)
-
Przed densyfikacją surowiec jest poddawany mieleniu, najczęściej w młynach bijakowych, choć spotyka się także innego typu, np. młyny dyskowe.
-
Jest to proces przynajmniej jednoetapowy, choć w biomasie leśnej lub rolniczej występuje rozdrabnianie dwu- lub trzyetapowe.
-
Od rozmiaru cząstek zależą takie cechy jak charakterystyka sklejkowania i mechaniczne właściwości granulek.
:: Wstępna obróbka termiczna
-
Jest często stosowana ponieważ podwyższa jakość granulatu poprzez uaktywnianie substancji wiążących (lignina).
-
Odbywa się najczęściej w kondycjonerze lub sterylizatorze. Ma wpływ na wyższą wydajność linii produkcyjnej, co się przekłada na obniżenie kosztów.
:: Kondycjonowanie hydrotermiczne
-
Jest to mniej popularna technologia polegająca na podaniu do specjalnego reaktora ze surowcem gorącej pary pod wysokim ciśnieniem. Stosuje się w przemyśle paszowym.
:: Toryfikacja
-
Polega na prażeniu biomasy w celu usunięcia składników powodujących dymienie, wzrost zawartości węgla i kaloryczności. Z toryfikowanej biomasy produkuje się granulat energetyczny.
Fizyczne cechy pelletów i granulatów
:: Wilgotność (%)
-
Odpowiednia wilgotność granulatu wpływa na satysfakcjonującą cenę sprzedaży. Wynika ona z wartości opałowej w przypadku granulatu energetycznego, kaloryczności w paszach.
-
Zbyt niska wilgotność przyczynia się do niższych zysków, podobnie jak zbyt wysoka.
-
Dlatego skuteczny i precyzyjny system suszenia surowców i dozowania wody lub pary jest niezmiernie ważny ponieważ wpływa na wyniki finansowe.
:: Gęstość usypowa (kg/m3)
-
Jest to masa surowca (zwykle suchego) podzielona przez objętość całkowitą. Ma duże znaczenie dla obniżenia kosztów transportu.
-
Granulat idealnie nadaje się do pakowania w worki (np. 15 kg) i w big-bagi (500, 1000 kg) przez co jego transport jest znacznie mniej kosztowny, niż transport surowców niezagęszczonych.
-
Wysoka gęstość usypowa to także łatwość dozowania i prawie całkowity brak pylenia, w przypadku prawidłowo przeprowadzonego czyszczenia, pakowania i transportu.
:: Indeks wytrzymałości mechanicznej (%)
-
Jest to parametr jakościowy, który określa zdolność granulatów do transportu i przechowywania w niezmienionym stanie. Im wyższy wynik, tym lepszy towar.
:: Szklistość
-
Klienci końcowi preferują granulaty o gładkiej i szklistej powierzchni, niż matowe i postrzępione. Dlatego warto skupić się na produkcji wyłącznie tych pierwszych, ponieważ dostaje się za nie więcej pieniędzy.
-
Szklistość jest pochodną gęstości i gładkości powierzchni otworów matrycy, dlatego na nią wpływa prawidłowe rozdrobnienie surowca, optymalna temperatura matrycy i jej stopień spiętrzenia oraz wilgotność.
:: Długość (mm)
-
Wysokiej jakości granulat ma relatywnie niską tolerancję długości. W zależności od przeznaczenia jest ona ustalana przez regulację noży na matrycy granulatora.
-
Osiągnięcie minimalnego rozrzutu długości w granulatorach GR jest możliwe dzięki zastosowaniu nawet 3 noży. Równa długość jest ważna zwłaszcza dla użytkowników kotłów na pellety.
:: Pylistość (%)
-
Granulaty produkowane w zbyt niskiej temperaturze i wilgotności, w źle dobranych matrycach mają niższą wytrzymałość mechaniczną.
-
Pyły i okruchy są bardzo niepożądanymi substancjami, zwłaszcza w granulatach paliwowych (wybuchowa chmura pyłu w zbiorniku paliwa), a już najmniej w paszach, np. króliczych.
-
Pyły tworzą się podczas transportu i magazynowania w wyniku wzajemnego tarcia.
-
W redukcji ilości pyłów priorytetowe znacznie kompletny proces technologiczny, który zapewnia odpowiednie rozdrobnienie surowca, podgrzanie i ustalenie odpowiedniej wilgotności, zgranulowanie, schłodzenie i utwardzenie, a następnie oczyszczenie w przesiewaczach wibracyjnych. Nie wolno pomijać żadnego etapu produkcyjnego.
:: Wartość kaloryczna (MJ/kg lub GJ/T)
-
Jest równie ważna w granulatach paliwowych jak i paszach, a optymalną wartość osiąga się poprzez zarządzanie procesami związanymi z wodą i parą wodną oraz dozowaniem tłuszczów w przypadku pasz.
-
Generalnie granulki o wyższej gęstości są bardziej kaloryczne, co wymaga mocnych granulatorów, które są w stanie obsłużyć matryce z odpowiednio wysokim stopniem spiętrzenia.