Dlaczego konserwacja matryc na zakończenie cyklu produkcyjnego jest tak ważna, wiedzą operatorzy, którzy o tej prostej czynności zapomnieli. Konsekwencjami tego była konieczność regeneracji matrycy i często wielogodzinnego przestoju = straty, straty, straty.
> NA POCZĄTEK WYJAŚNIJMY:
Dlaczego surowiec w matrycach utwardza się?

- Wyobraź sobie świeżo uformowany gliniany garnek – jest wilgotny, plastyczny, można go wyrabiać w zaplanowany kształt. Dlaczego – bo glina jest wilgotna. Stosunkowo wysoka wilgotność daje możliwość formowania.
- Dlaczego garnki, kubki i talerze wykonane z gliny są twarde? Dlatego, że w procesie wypalania usunięto wilgoć (pomijamy tu inne procesy).
- Surowiec w otworach matrycy, podczas pracy, jest także wilgotny. Tak w paszach, jak i w biomasie, odpadach i innych surowcach. Stąd pozostałości surowca są także wilgotne.
- Temperatura matrycy dochodzi do 120C – 150C. Kiedy surowiec o wysokiej wilgotności pozostaje w takim środowisku, następuje odparowanie wilgoci i, niestety, utwardzenie resztek surowca.
- Utwardzenie się posuwa się do takiego stopnia, że nie jest zwykle możliwe jej uruchomienie. W takim przypadku wymagane jest odesłanie do serwisu w celu oczyszczenia z zalegającego surowca.
- Efekt – zabita matryca. Dosłownie i w przenośni.
- >> TERAZ WYJAŚNIJMY JAK SIĘ USTRZEC TEJ TRAGEDII
Konserwuj matrycę przed każdym przestojem lub wymianą matrycy
- Przygotuj duży zbiornik: taczkę, prostokątną balię, wiadro, beczkę – wszystko jedno jaki.
- Przygotuj Mieszankę Konserwującą Matrycę.
- Do zbiornika wsyp surowiec – ten, który granulujesz: pasze, trociny, słomę. UWAGA: Musi być rozdrobniony, wiec pobierz go z kondycjonera lub zbiornika buforowego granulatora lub innego miejsca w linii produkcyjnej za ostatnim młynem domielającym.
- W zależności od wielkości Twojego zbiornika dosypuj surowiec i wymieszaj go dokładnie z jakimkolwiek olejem, tłuszczem – naprawdę jakimkolwiek, który nie będzie zagrażał użytkownikowi Twoich pelletów lub granulatu paszowego.
- Olej to np. przepracowany olej silnikowy/przekładniowy lub frytura lub olej po smażeniu. Serio. Ma być poślizg.
- Po zakończeniu produkcji lub przed wymianą matrycy wsyp kilka szufelek Mieszanki Konserwującej Matrycę do komory granulującej. Zwykle robi się to przez drzwiczki umieszczone na wsypie.
- Ile: dobierz doświadczalnie – małe matryce to około 4-6 szufelek. Duże matryce znacznie więcej. Jeżeli wszystkie otwory matrycy są zaklejone Mieszanką, to oznacza, że teraz może bezpiecznie zdemontować matrycę lub zakończyć pracę.
Matryce konserwuje się z 2 powodów:
- Niższe koszty produkcji,
- Bezproblemowe i szybkie uruchomienie granulatora,
- Przedłużanie żywotności matrycy,
- Możliwe niższe koszty regeneracji.